2 platforma operatoruna, 1 sifarişli yayım xidməti provayderinə və 1 platforma yayımçısına lisenziya verilmişdir
21.11.2023 10:23
315
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının 21 noyabr 2023-cü il tarixdə keçirilən iclasında yeni lisenziyaların alınması üçün müraciətlər müzakirə olunmuşdur. Şuranın hüquq xidməti tərəfindən oktyabr-noyabr ayları ərzində lisenziya alınması məqsədilə daxil olan müraciətlər və sənəd topluları araşdırılmış, daha sonra Şura üzvlərinin müzakirəsinə təqdim olunmuşdur.
Şuranın müvafiq qərarları ilə "Sweet TV Group AZ" MMC-yə (operatorun xidmət adı: "Sweet TV") və "Konnekt" QSC-yə (operatorun xidmət adı: "NNTV") universal platforma operatoru lisenziyaları, "Konnekt" QSC-yə (provayderin xidmət adı: "NNTV Kinoteatr") sifarişli yayım xidməti provayderi lisenziyası, "Şou Plus Media" MMC-yə (televiziya redaksiyasının adı: "Show Plus TV") peyk yayımı həyata keçirməyən platforma yayımçısı lisenziyası verilmişdir.
İclasda xarici televiziya kanallarının retranslyasiya xidmətini həyata keçirmiş və hazırda fəaliyyət göstərməyən "Startelecom" MMC-nin lisenziyasının ləğv edilməsi məqsədilə Şuraya müraciəti müzakirə olunmuş, müvafiq qərar ilə "Startelecom" MMC-yə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən verilmiş 26 dekabr 2022-ci il tarixli, UPO-022 qeydiyyat nömrəli lisenziya ləğv edilmişdir.

2 platform operators, 1 video on demand service provider and 1 platform broadcaster have been licensed
Applications for new licenses were considered at the meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan on November 21, 2023. The legal service of the Council examined the applications for a license and packages of documents have been received during the October and November, which were then submitted to the members of the Council for discussion.
By the relevant decisions of the Council, the licenses of the universal platform operator were granted to "Sweet TV Group AZ" LLC (operator service name: "Sweet TV") and "Konnekt" CJSC (operator service name: NNTV). The license for video on-demand service provider was also granted to "Konnekt" CJSC (VOD service name: "NNTV Kinoteatr"), and the license of a platform broadcaster not performing satellite transmission was granted to "Show Plus Media" LLC (TV channel name: "Show Plus TV").
The meeting also considered an appeal to the Council to revoke the license of "Startelecom" LLC, which used to retransmit foreign TV channels but is no longer operating. By the relevant decision of the Council, the license granted to "Startelecom" LLC by the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan on 26 December 2022 under the registration number UPO-022 was revoked.