Antalya şəhərində EPRA-nın 56-ci Toplantısı keçirilmişdir.
Yayım Tənzimləyici Orqanlarının Avropa Platformasının (EPRA) 56-ci Toplantısı 12-14 oktyabr 2022-ci il tarixlərində qardaş Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilmişdir.
Avropanın ən nüfuzlu audiovizual media və yayım tənzimləyicilərinin şəbəkəsi olan EPRA-nın bu toplantısına 47 Avropa dövlətindən 55 audiovizual yayım tənzimləyici təşkilatının, həmçinin, Avropa Komissiyasının, ATƏT-in Media Azadlığı Bürosunun, Avropa Şurası tərkibində fəaliyyət göstərən Media Bölümünün, Avropa Audiovizual Rəsədxanasının 160-a yaxın nümayəndə və eksperti qatılmışdır. 2007-ci ildən EPRA-nın tamhüquqlu üzvü olan Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasını toplantıda Şura Aparatının rəhbəri Fazil Novruzov təmsil etmişdir.
Toplantının ilk iclas günündə (13 oktyabr) şəbəkə daxilində mövcud olan ümumi məsələlər, üzv dövlətlərdə baş vermiş yeniliklər və bununla bağlı məruzələr dinlənilmişdir. Bu bölüm çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Aparatının rəhbəri Fazil Novruzov toplantı iştirakçılarını Audiovizual Şuranın fəaliyyətində olan yeniliklər barədə qısaca məlumatlandırmışdır.
Sonra toplantının işi "Dezinformasiya, plüralizm və etimad" mövzusunda plenar sessiya ilə davam etmişdir. Sessiya çərçivəsində informasiya istehlakının siyasi qütbləşməyə təsirinin ölçülməsi, algoritmlər və müxtəliflik kimi məsələlər müzakirə olunmuşdur. Bu mövzu ilə bağlı təcrübələr dinlənilmiş, Avropada mövcud olan informasiya istehlakı meylləri təqdim edilmişdir.
Toplantının ikinci günündə (14 oktyabr) "Milli tənzimləyici qurumlar rəqəmsal mühitdə: Video paylaşım platformaları" adlı tematik sessiya keçirilmişdir. Bu sessiyada video paylaşım platformalarının tənzimlənməsinə, istifadəçilərin həmin platformalarda qeydiyyatı zamanı ortaya çıxan problemlərə diqqət yetirilmişdir. Video paylaşım platformalarının tənzimlənməsinin, həmçinin özünütənzimləməsinin həyata keçirilməsi üzrə son yeniliklər müzakirə olunmuşdur. Sessiya çərçivəsində, habelə süni intellect, dezinformasiyaya qarşı mübarizə üsulları kimi məsələlər müzakirə olunmuşdur.
İclas gününün ikinci yarısında "Media savadlılığı və tənzimləyici orqanların rolu"  mövzusunda müzakirə olmuşdur.
EPRA-nın növbəti 57-ci Toplantısı 2023-ci ilin may ayında Norveç Krallığının paytaxtında - Oslo şəhərində keçiriləcəkdir.

The 56th EPRA Meeting was held in Antalya
The 56th Meeting of the European Platform of Regulatory Authorities (EPRA) was held on October 12-14, 2022, in Antalya city, Turkiye. This EPRA Meeting, which is the most influential European network of audiovisual media and broadcasting regulators, was attended by 160 representatives and experts from 55 regulatory authorities from 47 European countries, as well as the European Commission, the OSCE Office on Freedom of the Media, Media and Internet Division of the Council of Europe, the European Audiovisual Observatory. The Republic of Azerbaijan, which has been a full member of EPRA since 2007, was represented by the head of the Office of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Fazil Novruzov.
On the first day of the Meeting (13 October) reports were heard related general issues, innovations within the network in the member states. Within the framework of this section, Fazil Novruzov briefly informed participants on the innovations in the activities of the Audiovisual Council.
Then the meeting continued its work with a plenary session on the topic "Disinformation, Pluralism and Trust". Issues such as measuring the impact of information consumption on political polarization, algorithms and diversity were discussed during the session. Existing experiences on this topic were heard, trends in information consumption existing in Europe were presented.
On the second day of the Meeting (October 14), a thematic session was held on the topic "Media NRAs in a Digital Environment: video sharing platforms". During this session, the focus was on the regulation of video sharing platforms, as well as the on identifying & registering VSPs. The latest innovations in the implementation of regulation of video sharing platforms, as well as issues of self-regulation were discussed. Issues such as artificial intelligence and methods of combating disinformation were also discussed during the session.