Audiovizual Şura “APA TV”-nin materialını icazəsiz və istinadsız yayımladığına görə “Space TV”-yə xəbərdarlıq etmişdir
28.12.2023 14:44
591
28 dekabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn formatda iclası keçirilmişdir. İclasda Audiovizual Şuraya 26 dekabr 2023-cü il tarixdə "APA TV" kanalından daxil olmuş ərizə və həmin ərizə əsasında aparılmış monitorinq zamanı "Space TV" kanalının efirində aşkarlanmış qanun pozuntusu faktı müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, 11 dekabr 2023-cü il tarixində "APA TV"-nin efirində yayımlanmış "Ekstra müsahibə" proqramından video-görüntülər 25 dekabr 2023-cü il tarixdə saat 22.09-da "Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti" MMC-nin "Space TV" televiziya redaksiyasının efirində "Gül kimi Şou" proqramında müəllifə istinad edilməyərək yayımlanmışdır. Bununla da, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 13.2-ci maddəsinin tələbi (abunəlik və ya müqavilə olmadıqda media subyekti digər media subyektinin hər bir informasiyasının yalnız üçdə birindən çox olmayan hissəsini istinad etməklə istifadə edə bilər) pozulmuşdur.
Aparılan müzakirələrdən sonra Audiovizual Şura "Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti" MMC-yə bir daha belə halın təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiya tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir. Eyni zamanda qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyanın 60-cı maddəsinə əsasən “APAMARK” MMC-nin bu halla əlaqədar məhkəmə qaydasında öz hüquqlarının müdafiə etmək səlahiyyəti də vardır.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası bütün yayımçılardan bir-birinin müəllif hüquqlarına hörmət etməyə, digər yayımçıların proqramlarını (və ya onların hissələrini) yayımlayarkən mütləq şəkildə onlara istinad verilməsini təmin etməyə çağırır.

"Space TV" has been warned by the Audiovisual Council for broadcasting “APA TV” content without permission and reference.
28.12.2023 14:44
590
On 28 December 2023, a meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held in online format. At the meeting, the application of "APA TV" channel submitted to the Audiovisual Council on 26 December 2023 was discussed, as well as the fact of violation of the legislation, which was revealed in the broadcast of "Space TV" channel during the monitoring on the basis of this application.
Thus, the video materials of the program "Extra interview" aired on "APA TV" on December 11, 2023 were shown on December 25, 2023 at 22:09 on "Space TV" channel ("Independent TV and Radio Company Space" LLC) in the program "Gul kimi show" without reference to the author. Thus, the requirement of Article 13.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" (In the lack of a subscription or contract, a media entity may use the information of another media entity by reference and without exceeding one-third of each piece of information) was violated.
Following discussions, the Audiovisual Council issued a warning to "Independent TV and Radio Company Space" LLC. The company was informed that administrative sanctions would be applied if a similar situation were to occur again. It should be noted that "APAMARK" LLC has the right to defend its rights in court according to Article 60 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan encourages all broadcasters to respect each other's copyrights and to provide mandatory references to other broadcasters' programs (or parts thereof) when broadcasting them.