Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası 3 ümumölkə yerüstü radio yayımçısı lisenziyasının alınması üçün müsabiqələr elan etmişdir.
07.07.2022 14:09
07 iyul 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası növbəti iclasını keçirmişdir. İclasda radio yayımı üçün yararlı olan, boş radiotezliklərin istifadəsi məsələsinə baxılmışdır.
İclasda bildirilmişdir ki, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 35.1-ci maddəsinun tələblərinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Dövlət Radiotezliklər İdarəsi ölkə üzrə mövcud olan radio-televiziya yayım stansiyalarından radio yayımın həyata keçirilməsi üçün istifadəyə yararlı radiotezliklərin siyahısını Şuraya təqdim etmişdir. Alınan bu məlumatlar əsasında Şura aparatının Audiovizual yayıma texniki nəzarət, informasiya texnologiyaları və kommunikasiya şöbəsinin və Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin mütəxəssisləri zəruri monitorinqlər həyata keçirmiş, yoxlamalar aparmışlar.
İclasda bununla bağlı Şura üzvlərinə məlumat verilmiş, alınan məlumatlar əsasında Şura üzvləri yeni ümumölkə yerüstü radio yayımçılarının fəaliyyətinin mümkünlüyü qənaətinə gəlmişlər. Aparılan müzakirələrdən sonra yayım üçün yararlı radiotezlik resurslarından səmərəli istifadə olunmasını təmin etmək, həmçinin, ümumölkə miqyasında radio yayımında müxtəlifliyin inkişafına nail olmaq məqsədilə 3 (üç) yeni ümumölkə yerüstü radio yayımçısı lisenziyasının alınması üçün "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 29.1-ci, 50.1.3-cü və 51.1-ci maddələrinin tələblərinə uyğun olaraq 13 iyul 2022-ci il tarixdən ayrı-ayrı müsabiqələrin elan edilməsi barədə qərarlar qəbul edilmişdir.

The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan has announced competitions for obtaining of 3 nationwide terrestrial radio broadcaster licenses.
07.07.2022 14:09
On July 07, 2022, the regular meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held. At the meeting, the issue of using of empty radio frequencies suitable for broadcasting was considered.
At the meeting it was said that, in accordance with the requirements of Article 35.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media", the State Administration of Radio Frequencies of the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan submitted to the Council a list of radio frequencies suitable for broadcasting from radio and television broadcasting stations available throughout the country. Based on this information, the experts of the department of the technical control of audiovisual broadcasting, information technology and communication of the Council and the State Administration of Radio Frequencies carried out the necessary monitoring and inspections.
During the meeting, the members of the Council were provided with all the information related to this issue. Based on the data obtained, the members of the Council came to the conclusion about the possibility of operating of new nationwide terrestrial radio broadcasters. To ensure the efficient use of radio frequency resources suitable for broadcasting, as well as to achieve the development of diversity in radio broadcasting on a nationwide scale, decisions were made to announce separate competitions from July 13, 2022, to obtain 3 (three) new licenses of a nationwide terrestrial radio broadcaster in accordance with the requirements of Articles 29.1, 50.1.3 and 51.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan Republic "On Media".