Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası “MTV” kanalının yayımının 8 saatlıq dayandırılması haqqında qərar qəbul etmişdir
22.02.2024 12:56
22 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının iclası keçirilmişdir. İclasda son günlər geniş müzakirə olunan, yeniyetmə qızların bir-birinə təhqiredici davranışlarını əks etdirən videogörüntülərin televiziya efirlərində nümayişi ilə bağlı vəziyyət müzakirə olunmuşdur.
Bu xüsusda, 20 fevral 2024-cü il tarixdə "MTV" televiziya kanalının efirində 12.00–15.00 arası yayımlanan "Tarixin bir günü" proqramında həmin mövzunun işıqlandırılması zamanı "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunun 14.1.4-cü (irqi, dini, mənşə, cinsi, etnik və digər ayrı-seçkilik təbliğ olunmamalıdır, habelə etnik, irqi və ya dini düşmənçiliyin salınmasına açıq çağırışlar edilməməlidir); 14.1.9-cu (böhtana, təhqirə və nifrət çıxışlarına yol verilməməlidir) və 15.1.5-ci (yetkinlik yaşına çatmayan şübhəli, təqsirləndirilən və ya zərər çəkmiş şəxslərin şəxsiyyəti barədə hər hansı məlumatların həmin şəxslərin və onların qanuni nümayəndələrinin razılığı olmadan yayılmasına media subyekti və jurnalist tərəfindən yol verilmir) maddələrinin tələblərinin pozulması faktları müzakirə edilmişdir.
Sözügüdən proqramın yayımı zamanı yeniyetmə qızlardan birinin digərinə qarşı nalayiq və təhqiredici hərəkətlərini həmin qızın doğulduğu məkanla əlaqələndirilməsi və bununla da həmin yaşayış məntəqəsində məskunlaşanlara ayrıseçkilik təbliğ olunaraq onların təhqir olunması, habelə həmin nalayiq hərəkətləri edən yeniyetmə qızın üzünün açıq göstərilməsi halları qanunvericiliyin tələblərinin birbaşa pozuntusu kimi qiymətləndirilmişdir.
Audiovizual Şura üzvlərinin yekdil fikri ilə bu pozuntulara yol vermiş "MTV" televiziya kanalının efirinin müvəqqəti (27 fevral 2024-cü il tarixdə, saat 09.00-dan 17.00-dək 8 saat müddətinə) dayandırılması haqqında qərar qəbul olunmuşdur.

The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan adopted a decision to suspend broadcasting of "MTV" channel for 8 hours
22.02.2024 12:56
689
On February 22, 2024 the meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held. The situation related to broadcasting of video footage of teenage girls insulting each other, which has been widely discussed in recent days, was discussed at the meeting.
In this regard, the issue of violation of requirements of the Articles 14.1.4 (racial, religious, origin, sexual, ethnic and other discrimination should not be propagated, as well as open calls for ethnic, racial or religious enmity should not be made.), 14.1.9 (defamation, insults and hate speech should not be tolerated) and 15.1.5 (any information about the identity of minor suspects, accused or victims is not allowed to be disseminated by media subjects and journalists without the consent of those persons and their legal representatives.) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" within coverage of the same topic during the program "Tarixin bir günü" ("One day of Tarikh") broadcast on "MTV" channel from 12:00 to 15:00 on the 20th of February was discussed.
Linking the unlawful and abusive actions of one of the girls to another with the place of birth of the girls, and thereby discrimination and insulting those who settled in this settlement, as well as an open demonstration of the face of a teenage girl who committed the same actions, were assessed as a direct violation of the requirements of the law.
With the unanimous opinion of the Members of the Audiovisual Council, a decision was adopted to temporarily suspend the broadcasting of "MTV" television channel which committed these violations for 8 hours from 09:00 to 17:00 on February 27, 2024.