Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası “Space TV”-yə xəbərdarlıq etmişdir.
09 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn formatda iclası keçirilmişdir. İclasda Şuranın Audiovizual proqramların monitorinqi və təhlili şöbəsinin mütəmadi həyata keçirdiyi monitorinq nəticəsində "Space TV"-nin efirində aşkarlanmış qanun pozuntusu faktı müzakirə olunmuşdur.
Belə ki, "Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti" MMC-nin "Space TV" televiziya redaksiyasının efirində 04 oktyabr 2023-cü il tarixində "Yaxşıya doğru" proqramının yayımı zamanı (saat 12.19-da) proqramın aparıcısı hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən şübhəli şəxs qismində istintaqa cəlb edilmiş vətəndaş barədə "... cinayətkardır..." ifadəsini işlətmişdir ki, bununla da, "Media haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 14.1.14-cü maddəsinin tələbi (məhkəmənin qərarı olmadan şəxsin təqsirli olması barədə məlumatların dərc edilməsinə (yayımlanmasına) yol verilməməlidir) pozulmuşdur.
Aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası "Space Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti" MMC-yə bir daha belə halın təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiya tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.

The Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan issued a warning to "Space TV" television channel.
On October 09, 2023 the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held online meeting. The fact of violation of the Law on "Space TV", which has been revealed as a result of regular monitoring conducted by the Department of monitoring and analysis of audiovisual programs of the Audiovisual Council was discussed in the meeting.
Thus, on October 04, 2023 during the broadcasting of "Yaxşıya doğru" program on "Space TV" channel of LLC "Space Independent TV and Radio Company" TV presenter used the phrase (at 12.19 p.m.) about a person, involved by law enforcement bodies in the investigation "...he is a criminal..." thereby violating the requirement of Article 14.1.14 (information about the guilt of a person without an effective court decision shall not be disseminated) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media".
After the discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan issued a warning to the LLC "Space Independent TV and Radio Company" that in the case of repetition of such a case administrative sanctions will be applied.