Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının nümayəndə heyəti RTÜK-ə səfər etmişdir
21-23 dekabr 2022-ci il tarixlərdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının  nümayəndə heyəti Ankara şəhərinə Türkiyə Radio və Televiziya Ali Şurasına (RTÜK) işgüzar səfər etmişdir. Audiovizual Şuranın nümayəndə heyətinin tərkibinə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası sədrinin müşaviri Haşim Əliməmmədzadə, Şura Aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Nemət Cavadov, Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdirinin müavini Cəmilə Qəhrəmanova, Audiovizual yayıma texniki nəzarət, informasiya texnologiyaları və kommunikasiya şöbəsinin baş məsləhətçisi Hüseyn Tanrıverdi daxil olmuşdur.
Türkiyə Radio və Televiziya Ali Şurasınnın (RTÜK) vitse-prezidenti cənab İbrahim Uslu Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının nümayəndə heyətini qəbul etmişdir. İki qurum arasında əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və gələcək inkişaf istiqamətləri, beynəlxalq forumlarda iki qurumun qarşılıqlı dialoqa  və razılığa əsaslanan birgə fəaliyyəti və digər məsələlər müzakirə olunmuşdur. Səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərdə Audiovizual Şuranın maraq dairəsində olan bir çox məsələlər, o cümlədən, audiovizual medianın tənzimlənməsi sahəsində Türkiyə təcrübəsi, bununla bağlı Türkiyədə mövcud qanunvericilik bazası və RTÜK-ün səlahiyyətləri, yeni media növlərinin tənzimləmə mexanizmlərinə daxil edilməsi və sairə məsələlər barədə fikir mübadiləsi təşkil olunmuşdur.
Görüşlər çərçivəsində, həmçinin, Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Audiovizual media üzrə tənzimləyici orqanlarının Forumunun (TBRAF) yaradılması üçün TDT-nın Media və İnformasiya nazirlərinin və rəsmi şəxslərinin növbəti toplantısına müraciət olunacağı və sənədlərin 2023-cü ilin payız aylarında imzalanmasının gözlənildiyi mövzusunda da fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Daha sonra Audiovizual Şuranın nümayəndə heyəti RTÜK-ün "Monitorinq və qiymətləndirmə", "Lisenziya və icazələr", "Beynəlxalq münasibətlər", "İctimai rəy, tədqiqat və yayım ölçmələri" və "İnformasiya texnologiyaları" şöbələrinin fəaliyyəti, habelə 10 ildən çox bir müddətdə RTÜK tərəfindən uğurla istifadə olunan "Universal Rəqəmsal Yazıların Arxivləşdirilməsi və Təhlili Sistemi"nin (SKAAS) işi ilə yaxından tanış olmuşlar.

Delegation of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan visited Turkish regulator “RTÜK”
23.12.2022 11:02
287
On December 21-23, 2022 a delegation of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan paid a working visit to the Radio and Television Supreme Council of Turkey ("RTÜK") in Ankara.
The delegation of the Audiovisual Council included Hashim Alimammadzadeh, advisor to the Chairman of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, Nemat Javadov, the Head of the Department of Law and İnternational Cooperation, Jamila Gahramanova, Deputy Head of the Department of Law and İnternational Cooperation, Huseyn Tanriverdi, senior advisor of the Department of Technical Control of Audiovisual Broadcasting, İnformation Technologies and Communications.
Mr. Ibrahim Uslu, Vice-President of the Radio and Television Supreme Council of Turkey ("RTÜK"), received the delegation of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan. The current state of cooperation between the two institutions and future directions of development, the joint activities of the two Councils in international forums based on mutual dialogue and agreement and other issues were discussed.
During the meetings held within the framework of the visit, an exchange of views was held on many issues of interest of the Audiovisual Council, including Turkish experience in the field of regulation of audiovisual media, the current legislative framework in Turkey and the powers of "RTÜK" in this regard, the inclusion of new types of media in the regulation mechanisms and other issues.
During the meetings, an exchange of views also took place that the issue of creating "TBRAF" - the Forum of Audiovisual Media Regulators of member states of the OTS will be considered at the next meeting of Ministers and High officials of the OTS responsible for media and information and that the documents are expected to be signed in the autumn of 2023.
Then the delegation of the Audiovisual Council got acquainted with the activities of the Departments of "Monitoring and Evaluation", "Permits and Allocations", "International Relations", "Public Opinion, Broadcast Research and Measurement" and "Information Technologies", as well as the work of the "Digital Recording and Archiving System" (SKAAS), which has been being successfully used by "RTÜK" for more than 10 years.