Bankın keçirdiyi lotereyanın reklamının məzmununda qanunvericiliyin tələbinin pozulması ilə bağlı televiziya kanallarına xəbərdarlıq edildi
11.12.2023 13:20
673
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının 11 dekabr 2023-cü il tarixində keçirilmiş iclasında cari ilin oktyabr ayı ərzində ümumölkə yerüstü televiziya kanallarında yayımlanmış reklam materiallarının monitorinqi müzakirə olunmuşdur.
Audiovizual Şura ilə Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin birgə həyata keçirdiyi monitorinqlər nəticəsində Azərbaycanda fəaliyyət göstərən kommersiya bankının reklam materialında bank tərəfindən keçirilən lotereya ilə bağlı natamam informasiyanın verilməsi ilə "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 15.2-ci maddəsinin tələblərinin (əmtəə satışını stimullaşdıran tədbirlər haqqında reklamda lotereyanın, müsabiqənin, oyunun və digər tədbirlərin keçirilməsinin şərtləri, vaxtı və müddəti, uduş fondu, uduşların verildiyi yer və vaxt, alınması şərtləri, onların təşkilatçısı barədə məlumatlar əks olunmalı yaxud səsləndirilməlidir)  pozulması qeydə alınmışdır.
Bir çox televiziya kanallarının efirində nümayiş olunan həmin reklam materialının yayımı noyabr ayında da davam etmişdir. Qeyd olunanları nəzərə alaraq, aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası yayımçılara belə pozuntunun təkrarlanacağı təqdirdə inzibati sanksiyaların tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.

A warning was issued to television channels due to the violation of legal requirements in the content of bank's lottery advertisement
At the meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan held on December 11, 2023 the results of the monitoring of advertising content broadcast on national terrestrial television channels in October were discussed.
As a result of the joint monitoring conducted by the Audiovisual Council and the State Service for Antimonopoly Control and Supervision of the Consumer Market, violations of the requirements of Article 15.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Advertising" (conditions, time and duration of the lottery, competition, games and other events, prize the fund, the place and time of awarding prizes, the conditions for their purchase, as well as information about their organizer should be reflected or announced in the advertisement about the events, stimulating the sale of goods) due to the fact that incomplete information was provided about the lottery conducted by bank.
The broadcast of this advertisement, which was shown on many TV channels, continued on November. In view of the above, after discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan issued a warning to the broadcasters that administrative sanctions would be imposed on them in the event of a repetition of such a violation.