Gəncə şəhərində “Audiovizual mediada uşaq hüquqlarının qorunması” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunmuşdur
23.05.2023 14:44
319
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının təşkilatçılığı ilə 23 may 2023-cü il tarixində Gəncə şəhərində "Audiovizual mediada uşaq hüquqlarının qorunması" mövzusunda dəyirmi masa keçirilmişdir. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin,  Medianın  İnkişafı Agentliyinin, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin regional idarəsinin nümayəndələri, bir sıra qeyri-hökumət təşkilatlarının təmsilçiləri, habelə regional audiovizual media subyektlərinin məsul şəxsləri iştirak etmişlər.
Tədbiri açan Audiovizual Şura sədrinin köməkçisi Haşim Əliməmmədzadə 1 iyun Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ərəfəsində təşkil olunmuş tədbirin əhəmiyyətindən danışmış, hazırda uşaq hüquqlarının müdafiəsinin dünyada da ən aktual məsələlərdən biri olmasını bildirmişdir.
Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin yanında Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyanın məsul katibi  Xalidə Metenin çıxışında yetkinlik yaşına çatmayan uşaqların müxtəlif problemləri, valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlar, təhsildən yayınma halları, çətin tərbiyə olunan uşaqlar, cinayətkarlığa meyilli uşaqlarla bağlı problemlərdən söz açmış, belə halların qarşısının alınması üçün maarifləndirmə işlərinin əhəmiyyətindən danışmışdır.
Sonra dövlət qurumlarının və QHT-lərin nümayəndələri dəyirmi masanın mövzusu üzrə çıxışlar etmişlər.
Audiovizual Şuranın əməkdaşı Ayxan Sadıqlı 1995-ci ildə Ulu Öndərin təşəbbüsü və birbaşa rəhbərliyi ilə qəbul olunmuş Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 17-ci maddəsinin birbaşa uşaq hüquqlarının və mənafelərinin qorunmasını özündə əks etdirdiyini diqqətə çatdırmışdır. O, əlavə etmişdir ki, dövlət başçısının təsdiq etdiyi bir sıra məqsədli dövlət proqramları və milli fəaliyyət planları uşaqların hüquq və maraqlarının müdafiəsi, vahid dövlət uşaq siyasətinin formalaşdırılması, tənzimlənməsi, həyata keçirilməsi, uşaqların fiziki, əqli, mənəvi, əxlaqi və sosial inkişafı üçün lazımı həyat səviyyəsinin təmin olunması sahəsində inkişafı hədəfləyir. Həmin proqramlardan biri də "Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı"dır. Bu Fəaliyyət  Planında əsas icraçı qurumlardan biri də Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasıdır. Ayxan Sadıqlı daha sonra yayım zamanı uşaq hüquqlarının qorunması istiqamətində audiovizual yayımçıları cəlb etməklə görülmüş işlər haqqında məlumat vermiş və bu sahədə audiovizual media subyektlərinin (onların redaksiyalarının) üzərində düşən vəzifələrdən danışmışdır.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Analtik təhlil və informasiya təminatı şöbəsinin böyük məsləhətçisi Sevil Rəsulzadə "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun icrası istiqamətində Dövlət Komitəsi tərəfindən görülən işlər barədə məlumat vermişdir. O, həmçinin informasiya materialının yaş təsnifatının aparılması qaydaları, bu sahədə ekspertlərin attestasiyası haqqında da çıxış etmişdir. Dövlət Komitəsinin məsul şəxsi uşaq hüquqlarının və uşaq məsələlərinin mediada işıqlandırılması ilə bağlı yayımçılara tövsiyələr vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin şöbə müdiri  Səbinə Seyidova televiziyada reytinq və uşaq hüquqları ilə bağlı çıxış etmişdir. O, dəyirmi masa iştirakçılarına uşaqlara yönəlmiş informasiyaya dair jurnalistlərin peşə davranışı qaydalarının tələbləri və problemin həll yolu kimi jurnalistlərin peşəkarlığının artırılması istiqamətində atılan və nəzərdə tutulan addımlar haqqında ətraflı məlumat vermişdir.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsinin Tədrisin keyfiyyəti sektorunun məsləhətçisi Raminə Məmmədova məsələyə münasibətini bildirərkən demişdir ki, təhsil sistemi qarşısında insanların yeni həyat fəaliyyətinə uyğunlaşmasını təmin edən bacarıqların formalaşdırılması və media savadlılığı kimi əsas məsələlər prioritet olaraq durur. Ümumtəhsil məktəblərində artıq dərsdənkənar məşğələ olaraq media savadlılığı təbliğ olunması proqnozlaşdırılır ki, bu da audiovizual media mühitində uşaqların zərərli təsirlərdən qorunmasında əhəmiyyətli rol oynamalıdır.
Dəyirmi masa "Narınc" Psixologiya Mərkəzinin Gəncə filialının icraçı direktoru, baş psixoloq Himain Fəzizadənin “Uşaqların psixoloji rifahının təmini” mövzusunda çıxışı ilə davam etmişdir. Daha çox məsələnin psixoloji aspekti haqqında söz açan ekspert uşaq hüquqlarının qorunması sahəsində ümumən ictimai birliklərin, xüsusən də psixoloji mərkəzlərin rolundan bəhs etmişdir.
Daha sonra bir sıra məsələlərdə üzləşdikləri çətinliklərdən danışan "Təmas"  Regional İctimai Birliyinin sədri Südabə Məmmədova media nümayəndələrinə uşaqlar haqqında xəbər hazırlayarkən daha həssas, daha diqqətli olmağı tövsiyə etmişdir.
Görüşdə iştirak edən regional audiovizual media subyektlərinin nümayəndələri də məsələyə münasibətlərini ifadə etmiş, bu sahədə qarşılaşdıqları çətinliklərdən danışmış, özlərini maraqlandıran sualları səsləndirmişlər.

A roundtable was held in the city of Ganja on the topic "Protection of children's rights in audiovisual media".
23.05.2023 14:44
330
On May 23, 2023 a roundtable on the topic "Protection of the rights of the children in audiovisual media" was held in the city of Ganja, organized by the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan. Representatives of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, Executive Power of Ganja City, the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan, State Committee for Family, Women and Children Affairs, Regional Department of the Ministry of Science and Education, NGOs, as well as regional terrestrial television broadcasters participated in the roundtable.
Opening the event, Assistant to the Chairman of the Council Hashim Alimammadzade spoke about the importance of the event organized on the eve of June 1 -the International Children's Day and noted that the protection of children's rights is currently one of the most pressing issues in the world.
In her speech Khalida Mete, the Executive Secretary of the Commission for the Protection of Minors' Affairs and Rights under the Executive Power of Ganja City, spoke about various problems of minors, children without parental care, cases of school evasion, hard-to-educate children, children prone to crime and the importance of educational work to prevent such cases.
Then representatives of state structures and non-governmental organizations made presentations on the topic of the round table.
Aykhan Sadigly, the representative of the Audiovisual Council, noted that Article 17 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, adopted in 1995, on the initiative and under the direct leadership of the National Leader, directly reflects the protection of the rights and interests of children. He also added that a number of targeted state programs and national action plans approved by the head of state are aimed at development in the protection of the rights and interests of children, the formation, regulation, implementation of a unified state children's policy, providing the necessary standard of living for the physical, mental, spiritual, moral and social development of children.
One of such programs is the "Action Plan for the implementation of the strategy for children for 2020-2025". According to this Action Plan one of the main executive bodies is the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan. Aykhan Sadigly also provided the participants with information about the work done through the involvement of audiovisual entities in the way of protecting the rights of the children and spoke about the tasks assigned to audiovisual media entities in this area.
The roundtable continued with the speech of Sevil Rasulzadeh, Senior Advisor of the Analytical Analysis and Information Support Department of the State Committee on Family, Women and Children's Issues, during which she informed the participants about the work done to implement the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Protection of Children from Harmful Information". She also spoke about the rules of age classification of information materials, and the rules for the certification of experts in the age classification. The representative of the Committee gave recommendations to media representatives on media coverage of children's rights and children's issues.
Sabina Seyidova, the Head of the Department of the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan, spoke on the issues of audience measurement on television and the rights of the children. She also gave detailed information about the requirements of the rules of professional behavior for journalists regarding information aimed at children and the steps that have been taken and planned to improve the professionalism of journalists as a solution to the problem.
Commenting on this issue, the adviser of the Sector of Education Quality of the Ganja-Dashkasan Regional Education Department of the Ministry of Science and Education, Ramina Mammadova noted that such basic issues as the formation of skills that ensure the adaptation of people to a new life and media literacy are priorities for the education system. It is predicted that media literacy would be included as an extracurricular activity in schools, which should play an important role in protecting children from harmful content in the audiovisual media environment.
The roundtable continued with a presentation on "Ensuring the psychological well-being of children" by the executive director of the Ganja branch of the "Narınj" Psychological Center and chief psychologist Himain Fazizade. Speaking more about the psychological aspect of the issue, the expert spoke about the role of public associations and psychological centers in the field of child rights protection.
Then Sudaba Mammadova, the chairman of the Regional Public Association "Tamas" recommended the media representatives to be more sensitive and careful when preparing news about children.
Representatives of regional audiovisual media entities also expressed their attitude to the problem, told about the difficulties they faced in this area, and asked their questions.
The roundtable was held in the format of mutual exchange of views and experience, dialogue and discussion.