Tənzimliyici Orqanların Avropa Platformasının (EPRA) "Media və İnformasiya Savadlılığı" işçi qrupunun (EMİL) 9-cu iclası 18 noyabr 2022-ci il tarixində onlayn formatda təşkil olunmuşdur. Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası Aparatının Hüquq və beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdir müavini Cəmilə Qəhrəmanova toplantıda iştirak etmişdir.
İlk olaraq işçi qrupun sədri Maria Donde olunacaq təqdimatlar haqqında qısa məlumat vermişdir. Vyana Universitetinin İnteraktiv Kommunikasiya kafedrasının dosenti Tobias Dinlin tərəfindən "Maarifləndirici proqramların sosial təsirini necə araşdırmaq olar?" mövzusunda təqdimat edilmişdir.
Bundan sonra Keyt Morris tərəfindən Böyük Britaniyanın tənzimləyici qurumu olan “OFCOM”–un media və informasiya savadlılığı üzrə onlayn təşəbbüsləri üçün qiymətləndirmə alətlərinin hazırlanması haqqında təqdimat edilmişdir.
Təqdimatdan sonra EMİL iştirakçıları ilə açıq müzakirələr aparılmışdır. Daha sonra isə "Qiymətləndirmə, təhlil və media-informasiya savadlılığı indeksləri" mövzusunda "dəyirmi masa" müzakirələri keçirilmişdir. Toplantının sonunda yeni EMIL üzvləri və müşahidəçiləri təqdim olunmuş, üzvlərin profilləri müzakirə edilmişdir.

The 9th meeting of the taskforce on “Media and Information Literacy” was held in online format
On November 18, 2022, the 9th meeting of "Media and Information Literacy" (EMIL) taskforce of European Platform of Regulatory Authorities (EPRA) was held in online format. Deputy Head of Law and International Cooperation Department of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan Jamila Gahramanova also participated in the meeting.
Firstly, the chairman of the taskforce, Maria Donde gave brief information about the upcoming presentations. Then Dr. Tobias Dienlin, Assistant Professor of Interactive Communication of University of Vienna made the presentation "How to research the social impact of media literacy programmes?"
After this, Kate Morris from OFCOM updated information about OFCOM’s progress towards the development of an evaluation toolkit for online MIL initiatives.
The presentation was followed by open discussions with EMIL participants. Also discussions were held with focus on evaluation and assessment and MIL indices. At the end of the meeting, new members and observers were introduced and profiles of EMIL members were discussed.