2 noyabr 2021-ci il tarixdə Milli Televiziya və Radio Şurasında ümumölkə televiziya kanallarının proqram direktorları və xəbər departamentlərinin rəhbərləri ilə görüş keçirilmişdir.
Görüşdə son günlər cinsi təcavüzə məruz qalmış, dünyaya uşaq gətirmiş 11 yaşlı qızla bağlı bir sıra televiziya kanallarında yayılan xəbərlərdə şəxsi toxunulmazlıq məsələlərinə əməl olunmamasından, belə halların efir məkanında geniş müzakirəyə səbəb olmasının mənfi təsirlərindən danışılmışdır.
Şura sədri İsmət Səttarov bildirmişdir ki, müxtəlif cinayət əməlləri ilə bağlı azyaşlıların kimliyinin efirdə açıq şəkildə yayılması yanlışdır. Azərbaycan və ümumən digər ölkələrdə jurnalistlərin peşə etikası kodeksində bu məsələ açıq şəkildə əksini tapmışdır ki, uşaqlar cinsi istismara məruz qalıbsa, yaxud cinayət törədibsə, efirdə onların anonimliyi qorunmalı, proqramlarda hadisələr təqdim olunduqda şəxsi toxunulmazılıq ilə bağlı tələbələrə əməl olunmalıdır – üz göstərilməməli, ad və soyad dəyişdirilməli, zərərçəkənin tanınması və bununlada əlavə psixoloji təzyiqə məruz qalmaması üçün lazımi tədbirlər görülməlidir. Baş vermiş hadisənin ümumi və ya birtərəfli şərh olunması, zərərçəkmiş uşaqlardan müsahibə alınması, subyektiv fikir yürüdülməsi, hadisə ətrafında sosial şəbəkələrdə gedən müzakirələrin ümumölkə efirinə daşınması yolverilməzdir.
Görüş zamanı, həmçinin, Vətən müharibəsi şəhidləri ilə bağlı televiziya kanallarında yayımlanan süjet və reportajların statistikası ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, haqqında heç bir kanalda efirə süjet və ya reportaj getməmiş şəhidlər barədə materialların hazıllanması və yayımlanması tövsiyə olunmuşdur.

The meeting was held at National Television and Radio Council
On November 2, 2021 National Television and Radio Council has held a meeting with the program directors and heads of the news departments of the nationwide television channels.
At the meeting, it was said about the non-observance of personal integrity issues in the news shown in recent days on a number of television channels regarding an 11-year-old girl who had been raped and gave birth to a child, about the negative consequences of such cases, which caused widespread discussion on television air space.
The Chair of the Council Ismat Sattarov said that the open dissemination on the air of the identity of minors in connection with various criminal acts is wrong. The Code of Professional Ethics of Journalists of Azerbaijan, as well as other countries in general, clearly reflects this issue: if children have been subjected to sexual violence or committed crimes, their anonymity should be preserved on the air, when presenting events in programs, the requirements of personal integrity should be respected – the face should not be shown, the name and surname should be changed, the necessary measures are taken to not recognize the victim and prevent additional psychological pressure. General or one-sided interpretation of the incident, interviews with child victims, subjective opinion and broadcasting of discussions on social networks around the event on the nationwide air are unacceptable.
During the meeting, there was also an exchange of views on the statistics of the plots and reports broadcast on television channels related to the martyrs of the Patriotic War, and it was recommended to prepare and broadcast materials about the martyrs about whom stories and reports have never been broadcasted on any channel yet.