Ölkədə radioyayım şəbəkəsinin genişləndirilməsi üçün maliyyə vəsaitinin ayrılmasına dair Sərəncamın icra vəziyyəti ilə bağlı brifinq keçirilmişdir
22.07.2024 10:22
678
22 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının ərazisində radioyayım şəbəkəsinin genişləndirilməsi ilə bağlı aparılan işlərə dair brifinq keçirilmişdir. Brifinqdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Qeyri-hökumət təşkilatları ilə iş və kommunikasiya şöbəsinin sektor müdiri Elmir Vəlizadə, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının Aparat rəhbəri Fazil Novruzov, RİNN-in tabeliyində olan "Radio-Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi" İstehsalat Birliyi (Teleradio İB) və Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin, həmçinin media subyektlərinin rəhbərləri və nümayəndələri iştirak etmişlər.
Brifinq "Azərbaycan Respublikasının ərazisində radioyayım şəbəkəsinin genişləndirilməsi üçün maliyyə vəsaitinin ayrılması haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2023-cü il 24 iyul tarixli Sərəncamının icra vəziyyətinə həsr olunmuşdur. Sərəncamın məqsədi radioyayım şəbəkəsində təkmilləşdirmə işləri aparılmaqla ümumölkə radio kanallarının proqramlarının bütün ölkə ərazisində yayımının təmin olunması, bu istiqamətdə əsasən özəl yayımçılara dövlət dəstəyinin göstərilməsi, eləcə də yeni texnologiyaların tətbiqi ilə müəyyən ərazilərdə eyni radiotezlikdə radiosiqnalların qəbul imkanının yaradılması və nəticə etibarilə əhalinin yerli radio proqramlara əlçatanlığının daha yüksək səviyyəyə çatdırılmasıdır.
Çıxışlar zamanı sözügedən Sərəncamın ümumilikdə medianın inkişafı üçün böyük töhfə və radio yayımçılarına dövlət tərəfindən göstərilən ciddi dəstəyin nümunəsi olduğu bildirilmiş, brifinqin Milli Mətbuat Günündə keçirilməsinin təsadüfi olmadığı vurğulanmışdır.
Məlumat verilmişdir ki, radioyayım şəbəkəsinin müasirləşdirilməsi və genişləndirilməsi məqsədilə nəzərdə tutulan 176 ədəd FM radioyayım ötürücüsünün, 60 dəst anten sisteminin, 48 ədəd cəmləmə qurğusunün, 67 ədəd peyk avadanlığının, 44 ədəd RDS qurğusunün xaricdən ölkəyə gətirilməsi təmin edilmiş, 17 radio-televiziya yayım stansiyası üzrə 127 yeni radiotezlik nominalı ayrılmışdır. Həmin stansiyaların əksəriyyətində avadanlıqların quraşdırılması işi başa çatdırılmış və sınaq yayımlarına başlanılmışdır. Hazırda ayrılmış radiotezlik nominallarının qonşu ölkələrlə koordinasiyası, texniki-tənzimləmə, həmçinin stansiyalarda təmir işləri davam etdirilir.
Sərəncamın icrası nəticəsində Bakı şəhəri və Abşeron yarımadası ərazisində qəbul edilən ümumölkə radio proqramlarının bölgələrdə də qəbulu mümkün olacaqdır ki, bununla da regionlarda qəbul olunan yerli radio proqramların sayı qonşu ölkələrdən daxil olan kənar FM radio yayımların sayına nisbətdə artacaqdır.

A briefing was held on the status of the implementation of the Order "On the allocation of financial resources for the expansion of the radio broadcasting network in the country"
22.07.2024 10:22
677
On July 22, a briefing was held regarding the work carried out on the expansion of the radio broadcasting network in the territory of the Republic of Azerbaijan. The briefing was attended by Elmir Velizade, head of the sector of the Department for work with NGOs and Communication of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, Samir Mammadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport, Fazil Novruzov, Head of the Office of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, as well as the heads and representatives of the "Radio and Television Broadcasting and Satellite Communication" Production Union ("Teleradio" PU), the State Administration of Radio Frequencies, and representatives of media entities.
The briefing was dedicated to the status of implementation of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 24, 2023, "On the allocation of financial resources for the expansion of the radio broadcasting network in the the territory of the Republic of Azerbaijan". The purpose of the Order is to ensure the broadcasting of programs of the nationwide radio channels throughout the country by improvements in the radio broadcasting network, providing state support mainly to private broadcasters in this direction, as well as creating the possibility of receiving radio signals at the same radio frequency in certain areas with the application of new technologies and, as a result, increasing the accessibility of local radio programs for the population.
During the speeches, it was highlighted that the Order represents a significant contribution to the overall development of the media and provides clear evidence of the substantial support provided by the state to radio broadcasters. Furthermore, it was noted that the decision to hold the briefing on National Press Day was not a coincidence.
It was reported that, for the purpose of modernization and expansion the radio broadcasting network, the import of 176 FM radio transmitters, 60 antenna systems, 48 combining units, 67 pieces of satellite equipment, and 44 RDS devices has been ensured. Additionally, 127 new radio frequencies have been allocated for 17 radio-television transmission stations. In most of those stations, the installation of equipment has been completed and test broadcasts have started. Currently, the coordination of the allocated radio frequencies with neighboring countries, technical adjustments, and maintenance work at the stations are ongoing.
As a result of the implementation of the Order, it will be possible to receive in the regions nationwide radio programs, which are currently accessible in Baku and the Absheron Peninsula. This will lead to an increase in the number of locally received radio programs in the regions compared to the number of foreign FM radio broadcasts from neighboring countries.