Reklamı qadağan olunmuş tibbi xidmətlə bağlı reklam materiallarının yayımlanmasına görə bir sıra audiovizual media subyektlərinə xəbərdarlıq edildi
01.05.2023 07:58
305
01 may 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının onlayn formatda növbəti iclası keçirilmişdir.
İclasda "İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının birgə fəaliyyətinə dair 2024-cü ilədək Tədbirlər Planı"na uyğun olaraq hər iki orqan tərəfindən reklam yayımları ilə bağlı həyata keçirilən monitorinqlərin nəticələri müzakirə olunmuşdur.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasına ünvanlanmış müraciətlərə əsasən həyata keçirilmiş audiovizual proqramlarının monitorinqi nəticəsində bir sıra televiziya redaksiyalarının efirində "Reklam haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununun 29.5-ci maddəsinin tələbinin (hamiləliyin süni yolla pozulması və süni mayalanma üzrə tibbi xidmətin reklamı qadağandır) pozulması faktları qeydə alınmışdır. Belə ki, 25 aprel, 26 aprel və 27 aprel 2023-cü il tarixlərində "Xəzər TV", 28 mart, 04 aprel və 26 aprel 2023-cü il tarixlərində "ATV", 28 mart 2023-cü il tarixində "ARB", 10 mart 2023-cü il tarixində "Dünya TV" televiziya redaksiyalarının efirində süni mayalanma üzrə tibbi xidmətin reklamına yol verilməsi halları aşkarlanmışdır.
Aparılan müzakirələrdən sonra Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası "Xəzər TV" MMC-yə, "Azad Azərbaycan" Müstəqil Tele-radio Kompaniyasına, "ARB 24" MMC-yə, "Dünya" Müstəqil Televiziya və Radio Şirkəti Redaksiyasına bir daha belə halın təkrarlanacağı təqdirdə ciddi inzibati sanksiya tətbiq ediləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq etmişdir.

A number of audiovisual media entities have been warned for advertisements related to medical services, the advertising of which is prohibited
01.05.2023 07:58
314
On May 01, 2023 a regular meeting of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan was held in an online format.
The meeting discussed the results of the monitoring of advertisements conducted by the State Antimonopoly and Consumer Market Control State Service and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan in accordance with the "Action Plan for joint activities of the State Antimonopoly and Consumer Market Control State Service under the Ministry of Economy and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan until 2024".
As a result of the monitoring of audiovisual programs conducted on the basis of appeals addressed by the State Antimonopoly and Consumer Market Control State Service to the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan, violations of Article 29.5 (advertising of medical services for artificial termination of pregnancy and artificial insemination is prohibited) of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Advertising" were revealed. Thus, cases of advertising of medical services for artificial insemination were revealed on the channels "Xazar TV" – on April 25, on April 26 and on April 27, 2023, "ATV" – on March 28, on April 04, on April 26, 2023, "ARB"- on March 28, 2023, "Dunya TV" – on March 10, 2023.
After the discussions, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan issued a warning to "Xazar TV" LLC, "Azad Azerbaijan" Independent Television and Radio Company, "ARB 24" LLC and "Dunya" Independent Television and Radio Company that in case if similar situation is repeated, severe administrative sanctions will be imposed to them.