Şura Venesiya Komissiyasının "Media haqqında" Qanuna rəsmi rəyinə münasibət bildirmişdir.
Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən Avropa Şurasının Venesiya Komissiyasının "Media haqqında" Qanuna rəsmi rəyinə münasibətlə bağlı "Report"un suallarına cavab verilmişdir.
İyun ayının 20-də Avropa Şurasının Venesiya Komissiyası "Media haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununa dair rəsmi rəyini öz veb-saytında dərc etmişdir. Rəydə əksini tapan tənqidlərə münasibətiniz necədir?
Bildirmək istəyirik ki, rəyin sizin tanış olduğunuz son versiyasından əvvəlki variantları da mövcud idi. Həmin variantlarda bir sıra yanlış yanaşmalar və reallığı əks etdirməyən fikirlər yer alırdı. Lakin Medianın İnkişafı Agentliyinin və Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının Venesiya Komissiyası ilə yazışmalarından, müəyyən açıqlamalardan sonra rəy indiki son halını almışdır. Dünən MEDİA agentliyi rəyə rəsmi münasibət bildirmişdir. Agentliyin münasibətində olan məqamlar əslində bütün media fəaliyyitnə aiddir və oradakı fikirlər həm də Şuranın fikirlərini əks etdirir.
Rəydə Şuranın maliyyələşməsi ilə bağlı əksini tapan tənqidlərə münasibətinizi bilmək istərdik?
Rəydə əksini tapan fikirlərdən biri odur ki, tənzimləyici qurum dövlət büdcəsindən yox lisenziya rüsumlarından əldə edilən gəlirlərdən maliyyələşməlidir. Belə hal, bir sıra Avropa dövlətlərində mövcuddur. Bu normaldır, belə ki, həmin ölkələrdə lisenziyalar ortalama olaraq 4-6 il müddətinə verilir və lisenziya rüsumları da kifayət qədər yüksəkdir. Bu məbləğlər 10000 – 100000 Avro arası rəqəmlərlə ölçülür. Azərbaycanda isə lisenziyların müddətsiz verildiyini, dövlət rüsumunun məbləğlərinin isə çox az, hətta bəzi hallarda, xüsusən, audiovizual media üzrə lisenziyaların alınması üçün "Dövlət rüsumu haqqında" Qanuna edilmiş son dəyişikliklərdən sonra simvolik rəqəmlərlə ifadə olunduğunu nəzərə alaraq bu mümkün deyildir. Həm də Avropada tənzimləyici qurumlar təxmini olaraq 75% hallarda tam və ya qismən dövlət büdcəsindən maliyyə alır. Maliyyələşmənin tam şəffaflığını nəzərə alaraq dövlət büdcəsindən maliyyələşmə metodunun tənzimləyici qurumun müstəqilliyinə xələl gətirəcəyi fikirləri ilə razılaşa bilmərik.
Rəydə audiovizual media fəaliyyətlərinin bəzilərinə lisenziya verilməsi yox, onlar üçün sadə qeydiyyat prosedurunun olması barədə fikirlər var. Bu barədə fikriniz nədir?
Azərbaycan Respublikasında audiovizual media fəaliyyəti üzrə qeydiyyat proseduru nəzərdə alınmamışdır. Bu fəaliyyət növü lisenziya tələb edir. Amma lisenziyaların verilməsi prosedurunun iki formada həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Birinci prosedur müsabiqə əsasında həyata keçirilir. Belə prosedurla lisenziyanın verilməsi yalnız məhdud resurslardan istifadə edən audiovizual media fəaliyyəti növlərinə aiddir. İkinci prosedur isə müsabiqə keçirilmədən lisenziyanın verilməsidir ki, bu elə həmin ölkələrdə mövcud olan qeydiyyat proseduruna bənzər formal lisenziya prosedurudur. Bu prosedurla kabel, İP, OTT, internet üzərindən yayımlanan platforma yayımçılarına, habelə platforma operatorlarına lisenziya verilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Eyni zamanda, qeyd edilməlidir ki, 2003-cü ildən bəri Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasına (əvvəllər Milli Televiziya və Radio Şurasına) 50-dən çox operator fəaliyyətinin lisenziyalaşdırılması barədə müraciət daxil olmuş və bir dəfə də olsun Şura imtina barədə qərar qəbul etməmişdir. Hətta daxil olan sənədlərdə çatışmazlıqlar olduğu hallarda Şura mütəxəssisləri onları aradan qaldırmağa dəstək göstərmiş, amma müraciətləri geri çevirməmişlər. Hazırda da həmin operatorlar normal şəkildə fəaliyyət göstərirlər. Həmçinin, bəzi Avropa ölkələrində Azərbaycanda olduğu kimi formal lisenziya proseduru və tender üzrə lisenziya proseduru mövcuddur. Qanun layihəsi işlənəndə məhz bu model Azərbaycan qanunvericiliyinə uyğun olduğundan əsas kimi götürülmüşdür.
Rəydə Şuraya audiovizual media subyektlərinə verilmiş lisenziyalara xitam verməklə bağlı böyük səlahiyyət verildiyi haqqında fikirlər var. Buna münasibətiniz necədir?
Bütün inkişaf etmiş ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da audiovizual media subyektlərinə qarşı bir sıra sanksiyaların tətbiq olunması mümkündür və bu məsələ bir sıra qanunlarla tənzimlənir. Belə sanksiyala xəbərdarlıq, yayımın 1-24 saat arası dayandırılması, yayımın 1-30 gün arası dayandırılması, 3000 – 8000 manat arası olan maliyyə sanksiyasının tətbiq olunması, lisenziyanın müvəqqəti dayandırılması və lisenziyanın ləğvi kimi sanksiyalar daxildir. Təbii ki, hər hansı bir ağır sanksiyanın tətbiqindən əvvəl subyektə qarşı yüngül sanksiyaların tətbiqi mümkündür və qanunvericilik özü də bunu tələb edir. Şuranın qəbul etdiyi bütün qərarlar, o cümlədən, hər hansı sanksiyanın tətbiq olunması və ya lisenziyanın ləğvi kimi ən sərt cəzanı ehtiva edən qərarlar belə məhkəmə müstəvisində iddialandırıla bilər.

The Council commented on the official opinion of the Venice Commission on the Law "On Media".
The Audiovisual Council of the Republic Azerbaijan commented on the official opinion of the Venice Commission of the Council of Europe on the Law "On Media".
On June 20, the Venice Commission of the Council of Europe published its official opinion on the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" on its website.  What is your position on the criticism reflected in the opinion?
We would like to inform you that there were previous opinion versions prior to the latest version that you have reviewed. Those versions contained a number of misconceptions and ideas that did not reflect reality. However, after the correspondence of the Media Development Agency and the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan with the Venice Commission, and some  statements, the opinion has taken its final form. Yesterday, the MEDIA Agency officially commented on the opinion. The points in the Agency's attitude are, in fact, relevant to all media activities, and their attitude also reflect the position of the Council.
We would like to know your position on the criticism of the funding of the Council.
One of the ideas expressed in the opinion is that the regulatory body should be financed not from the state budget, but from revenues from license fees. This situation exists in a number of European countries. This is normal, since in these countries licenses are issued for an average of 4-6 years, and license fees are also quite high. These amounts range from 10.000 to 100.000 euros. In Azerbaijan, however, this is not possible becouse licenses are issued termless and the amount of state fee is very small, in some cases, even expressed in symbolic numbers for obtaining licenses for audiovisual media especially after the recent amendments made to the Law "On State fees". It should be noted that in an average of 75% of cases audiovisual media regulatory bodies in Europe are fully or partially funded from the state budget. Given the full transparency of funding, we cannot agree with claims that the method of financing from the state budget will undermine the independence of the regulatory body.
The review contains opinions that some types of audiovisual media activities do not require a license, and there is a simple registration procedure for them. What is your opinion about this?
Registration procedure for audiovisual media activity is not provided in the Republic of Azerbaijan. This type of activity requires a license. However, the procedure for issuing licenses is planned to be implemented in two forms. The first procedure is carried out on the basis of a competition. Such procedures only apply to types of audiovisual media activities that use limited resources. The second procedure is the issuance of a license without a competition, which is a formal license procedure similar to the authorization procedure existing in those countries. The procedure envisages the licensing of platform broadcasters transmitting their programs in cable, IPTV, OTT and online environment, platform operators retransmitting through these methods. It should be noted that since 2003, the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan (formerly the National Television and Radio Council) received more than 50 applications of operators for licensing, and the Council has never decided to refuse. Even in cases where there were shortcomings in the incoming documents, the experts of the Council supported them, and did not turn back the appeals. At present, these operators are operating normally. There are a formal licensing procedure and tender licensing procedure in some European countries, as in Azerbaijan. When the draft law was worked out, this model was taken as the basis, since it complies with the legislation of Azerbaijan.
In the opinion, there is position that the council is given great authority to terminate licenses granted to audiovisual media entities. What is your position on this?
As in all developed countries, a number of sanctions can be imposed on audiovisual media entities in Azerbaijan, and this issue is regulated by a number of laws. Such sanctions include warnings, suspension of broadcasting for 1-24 hours, suspension of broadcasting for 1-30 days, application of financial sanctions ranging from 3,000 to 8,000 AZN, suspension of the license and revocation of the license. Of course, it is possible to impose light sanctions on the subject before applying any heavy sanctions, and the legislation requires it. All decisions taken by the Council, including those that impose the heaviest sanctions, such as the revocation of a license, may be considered in court.