TDT-na üzv və müşahidəçi ölkələrin Audiovizual Media üzrə Tənzimləyici Orqanlarının 1-ci Toplantısının iştirakçıları Şuşaya səfər etmişlər.
29.10.2022 12:26
267
Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv və müşahidəçi dövlətlərin Audiovizual Media üzrə Tənzimləyici Orqanlarının 1-ci Toplantısının iştirakçıları 28 oktyabr 2022-ci il tarixində Şuşa şəhərinə səfər etmişlər.
Səfərin birinci hissəsində Toplantının 27 oktyabr tarixində Bakı iclas günündə razılaşdırılan Niyyət Bəyannaməsinin rəsmi imzalama mərasimi keçirilmişdir.
İmzalanan Niyyət Bəyannaməsinə əsasən, tənzimləyici orqanlar arasında əməkdaşlığın və dialoqun genişləndirilməsi, audiovizual yayım və onun tənzimlənməsi ilə bağlı bilik, fikir və təcrübə mübadiləsininn həyata keçirilməsi, habelə ümumi mədəni miras hesab olunan audiovizual media ilə bağlı məsələlərin daimi müzakirə formatının yaradılması məqsədilə TDT-na üzv və müşahidəçi ölkələrin audiovizual media üzrə tənzimləyici orqanlarının Forumunun (Turkic Broadcasting Regulatory Authorities Forum – TBRAF) yaradılması təklifi ilə çıxış edilir və bununla bağlı TDT-na üzv və müşahidəçi ölkələrin Media və İnformasiya üzrə nazirlərinin və rəsmi şəxslərinin növbəti toplantısına müraciət olunur.
Səfərin ikinci hissəsində ölkəmizin qonaqları Şuşa şəhərini gəzmiş, işğaldan azad olunandan sonra şəhərdə aparılan yenidənqurma və bərpa işlərinin gedişi ilə tanış olmuş, şəhərin tarixi yerlərində xatirə fotoları çəkdirmişlər.

Participants of the 1st Meeting of Audiovisual Media Regulators of member and observer countries of the OTS visited Shusha.
29.10.2022 12:26
277
On October 28, 2022, participants of the 1st Meeting of on Audiovisual Media Regulators of member and observer countries of the OTS visited Shusha.
According to the signed Declaration of Will, in order to expand cooperation and dialogue between regulatory authorities, to exchange knowledge, ideas and experience in the field of audiovisual broadcasting and its regulation, as well as to create a format for continuous discussion of issues related to audiovisual media, which are a common cultural heritage, it is being proposed to create a Forum of Audiovisual Media Regulators of member and observer states of the OTS (Turkic Broadcasting Regulatory Authorities Forum – TBRAF) and in this regard addresses the next Meeting of Ministers and High Officials on Media and Information of the member and observer countries of the OTS.
In the second part of the visit, the guests visited Shusha city, got acquainted with the progress of reconstruction and restoration works carried out in the city after its liberation, and took memorable photos in historical places of the city.