Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv və müşahidəçi ölkələrin Audiovizual media üzrə Tənzimləyici Orqanlarının 1-ci Toplantısı keçirilmişdir
27.10.2022 13:38
27 oktyabr 2022-ci il tarixində Bakı şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv  və müşahidəçi dövlətlərin Audiovizual Media üzrə Tənzimləyici Orqanlarının 1-ci Toplantısı keçirilmişdir. Toplantı Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurası tərəfindən təşkil olunmuşdur.
TDT-na üzv dövlətlər - Türkiyə, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, həmçinin, müşahidəçi üzv Macarıstan və Türkmənistanın audiovizual media sahəsi üzrə tənzimləyici qurumlarının və digər dövlət rəsmilərinin bir araya gəldiyi toplantının əsas məqsədi türkdilli dövlətlərin audiovizual media və onun tənzimlənməsi sahəsində əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsi, TDT-na üzv və müşahidəçi dövlətlərin Audiovizual Media  üzrə Tənzimləyici Orqanlarının Forumunun yaradılması ilə bağlı Türkiyə tərəfinin təqdim etdiyi Konsepsiyanın müzakirəsi və son nəticədə Forumun yaradılması ilə bağlı Niyyət Bəyannaməsinin imzalanmasıdır.
Toplantının açılış hissəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Rəqəmsal Media ilə iş sektorunun müdiri Elmir Vəlizadə, TDT-nın Baş Katibinin müavini Ömər Kocaman, Azərbaycan Respublikasının Media İnkişaf Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov, Azərbaycan Respublikası Audiovizual Şurasının sədri İsmət Səttarov salamlama nitqləri ilə çıxış etmişlər.
Elmir Vəlizadə tədbirin iştirakçılarını salamlamış, bu cür tədbirlərin vacibliyi haqqında danışmışdır. O bildirmişdir ki, son zamanlar TDT çərçivəsində üzv ölkələr arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etməsi həmin tendensiyanın televiziya və radio yayımının tənzimlənməsi sahəsində əməkdaşlığa da təkan verir. Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov Azərbaycanın audiovizual media sahəsinin hazırki vəziyyəti və bir sıra yeniliklər haqqında ətraflı məlumat vermiş, TDT çərçivəsində mövcud olan əməkdaşlıq münasibətlərinin gələcək perspektivlərindən, audiovizual media üzrə birgə fəaliyyət haqqında fikirlər səsləndirmişdir. Medianın İnkişaf Agentliyinin icraçı direktoru Əhməd İsmayılov təşkil olunan tədbirin əhəmiyyətini vurğulayaraq türk dövlərləri arasında bütün sahələrdə güclənən və yeni perspektivləri açılan əməkdaşlığın media, o cümlədən audiovizual media və onun tənzimlənməsi sahəsində də gücləndirilməsinin zərurətindən danışmışdır. Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibinin müavini Ömər Kocaman, öz növbəsində tədbrin təşkil edilməsi üçün bu cür imkan yaradıldığına görə Azərbaycan tərəfinə minnətdarlığını bildirmiş və Audiovizual Media tənzimləyicilərinin birgə şəbəkələşməsinin zamanın zərurəti olduğunu qeyd etmişdir. TDT Katibliyinin bu istiqamətdə fəaliyyətindən danışan TDT rəsmisi audiovizual medianın tənzimlənməsi sahəsində ölkələrin təcrübə və bilik mübadiləsinin bütün tərəflərə faydalı olacağından əminliyini ifadə etmişdir.
Toplantı öz işini iştirakçıların çıxışları, Forumun yaradılması ilə bağlı Türkiyə Radio və Televiziya Ali Qurumu olan RTÜK-ün konseptual təqdimatı və  bu təqdimat ətrafında müzakirələrin aparılması ilə davam etdirmişdir.
Bu Toplantı çərçivəsində TDT-na üzv və müşahidəçi dövlətlərin Media üzrə Əlaqələndirmə Komitəsinin 2-ci iclası da keçirilmişdir.
28 oktyabr 2022-ci il tarixində Şuşa şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv və müşahidəçi dövlətlərin Audiovizual media üzrə Tənzimləyici Orqanlarının Forumunun yaradılması barədə Niyyət Bəyannaməsinin imzalanması nəzərdə tutulur.

The 1st Meeting of Audiovisual Media Regulators of member and observer countries of the Organization of Turkic States was held
27.10.2022 13:38
On October 27, 2022, the 1st Meeting of Audiovisual Media Regulators of the Organization of Turkic States (OTS) member and observer countries was held in Baku. The meeting was organized by the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan.
The main purposes of the Meeting, which brought together regulatory authorities and other state officials in the field of audiovisual media of member states of OTS - Turkiye, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, as well as observer members Hungary and Turkmenistan, are to strengthen cooperation in the field of audiovisual media and its regulation between Turkic-speaking states, discussion of the concept presented by the Turkish side on the establishment of Audiovisual Media Regulatory Authorities Forum of OTS member and observer states and finally, the signing of a Declaration of Will on the establishment of the Forum.
Elmir Valizade, head of the Digital Media Division of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, Omer Kocaman, the Deputy Secretary General of the OTS, Ahmad Ismayilov, the Executive Director of the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan, and Ismat Sattarov, the Chair of the Audiovisual Council of the Republic of Azerbaijan delivered welcome speeches.
Elmir Valizade greeted the participants of the event and talked about the importance of such events. He said that the development of bilateral and multilateral cooperation between the member states within the OTS in recent years also gives impetus to cooperation in the field of regulation of television and radio broadcasting. The Chair of the Audiovisual Council Ismat Sattarov gave detailed information about the current state of audiovisual media in Azerbaijan and several innovations, spoke about the prospects of cooperation in the framework of the OTS and joint activities on audiovisual media. The Executive Director of the Media Development Agency, Ahmad Ismayilov, emphasized the importance of the organized event and spoke about the need to strengthen the cooperation between the Turkic states in all fields, which opens new perspectives, including in the field of audiovisual media and its regulation. Omer Kocaman, the Deputy Secretary General of the Organization of Turkic States, expressed his gratitude to the Azerbaijani side for such an opportunity to organize the event and noted that joint networking of Audiovisual Media Regulators is a need of the time. The OTS official expressed confidence that the exchange of experience and knowledge of countries in the field of regulation of audiovisual media will be beneficial to all parties.
The Meeting continued its work with the speeches of the participants, the concept presentation of the Turkish Radio and Television Supreme Council (RTÜK) on the establishment of the Forum and discussions around this presentation.
Within the frame of the Meeting, the 2nd Meeting of the Media Coordination Committee of the OTS member and observer states was also held.
On October 28, 2022, it is planned to sign in Shusha the Declaration of Will on the establishment of the Forum of Audiovisual Media Regulators of the member and observer countries of the OTS.