Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) media və informasiya üzrə məsul nazirlərinin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin 4-cü toplantısı keçirilir.
14.05.2022 10:18
Mayın 14-də İstanbulda Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Media və informasiya üzrə məsul nazirlərinin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin 4-cü Toplantısı başlayıb. Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin təşkilatçılığı və ev sahibliyi ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycan Respublikasını ölkə Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir.
TDT-yə üzv dövlətlər - Türkiyə, Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, həmçinin müşahidəçi üzv Macarıstan və Türkmənistanın dövlət rəsmilərinin bir araya gəldiyi toplantının əsas məqsədi türkdilli dövlətlərin media və kommunikasiya sahəsində əməkdaşlığının möhkəmləndirilməsidir.
Toplantı çərçivəsində “Türk dünyasında dövlət diplomatiyasının yüksələn gücü: serialı-film sektoru”, “Türk dünyasının rəqəmsal gələcəyi: Metaverse”, “Türk dünyasının gələcəyə ortaq baxışı işığında yayım sektorunda əməkdaşlıq imkanları”, “Həqiqətdən kənar dövrdə dezinformasiya ilə mübarizə” mövzularında panel sessiyaların keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Toplantının işində rəsmi nümayəndə heyətləri ilə yanaşı, türk dünyasından media və kommunikasiya qurumlarının rəhbərləri, ekspertlər, sənətçilər, sosial media təmsilçiləri, alimlər və iştirakçı ölkələrin müxtəlif təhsil müəssisələrinin kommunikasiya fakültələrinin tələbələri də iştirak edirlər.

The Fourth Meeting of Ministers and High Officials of Organization of Turkic States in charge of Media and Information is being held.
14.05.2022 10:18
260
On May 14, 2022 the 4th Meeting of Ministers and High officials of the Organization of Turkic States (OTS) responsible for media and information is being held.
The event’s organizer is the Directorate of Communications under the Presidential Administration of Turkey. At the meeting Azerbaijan is represented by a delegation led by Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration Hikmat Hajiyev.
The main purpose of the Meeting, which brought together government officials of OTS member States - Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, as well as observer member Hungary and Turkmenistan, is to strengthen cooperation of Turkic - speaking states in the field of media and communication.
Panels session on "The rising power of public diplomacy in the Turkic world: series-film sector", "The digital future of the Turkic world: Metaverse", "The possibilities for cooperation in broadcasting sector in light of the Turkic world's common future vision", and "Combating disinformation in the post-truth era" to be held within the framework of the meeting.
The event, along with official delegations, will be attended by heads of media and communication structures of the Turkic world, experts, representatives of social media, scientists, students of communication faculties of various universities of the participating countries.